Zašto djeca grizu?

Objavljeno : 26. velj 2024.

Zašto djeca grizu?

Djeca predškolskog uzrasta često grizu što je zapravo neizbježno kad se nalaze u grupi s drugom djecom. To je uobičajeno ponašanje u tom uzrastu i ne znači da s djetetom nešto nije u redu, da nešto nije u redu kod kuće ili da nešto nije u redu u vrtiću. Ne prolaze nužno sva mala djeca kroz fazu griženja, no u gotovo svakoj odgojno – obrazovnoj skupini naći će se poneko dijete koje grize. Mala djeca često imitiraju drugu djecu pa ako jedno dijete počne gristi, vrlo je moguće da će i druga djeca početi gristi.

Griženje je vrlo česta pojava u dobi do 3 godine. Faza traje neko vrijeme i prolazi. Kad dijete počne gristi drugu djecu, to vrlo često dovodi do frustracija roditelja i odgojitelja jer ne postoji razumno rješenje kojim se to može spriječiti.

Ako vaše dijete nekog ugrize, vrlo vjerojatno ste zabrinuti kako će roditelji ugrizenog djeteta reagirati. Ako pak netko ugrize vaše dijete, vjerojatno ste zabrinuti za sigurnost i dobrobit svog djeteta ili pak ljuti na dijete koje ga je ugrizlo ili na odgojiteljice jer nisu zaštitile vaše dijete. No to se nažalost događa vrlo brzo i često neočekivano i to ne znači da djeca nemaju odgovarajući nadzor.

Grižnja je češća među dječacima nego djevojčicama, a najviše je prisutna između prve i druge godine života te bi trebala stati do treće ili četvrte godine. Kako dijete usvaja jezik, usvaja adekvatni oblik komunikacije te griženje koje je najčešće oblik izražavanja prestaje s razvojem govora.

Ukoliko je vaše dijete nekog ugrizlo u vrtiću, nemojte ga kažnjavati kod kuće jer je situacija već rješenja u vrtiću, odmah nakon događaja. Ako je pak netko ugrizao vaše dijete u vrtiću, imajte povjerenja u odgojitelje i znajte da oni pokušavaju što brže i efikasnije riješiti taj problem.

Pojava griženja u jasličkim odgojno – obrazovnim skupinama je uobičajena, što ne znači da je prihvatljiva već se nastoji poduzeti sve što je moguće kako bi takvo ponašanje prestalo. Kad se pojavi problem griženja djece, najvažnija je suradnja obitelji i odgojitelja.
Postoji niz mogućih razloga zbog kojih mala djeca u ovoj dobi grizu drugu djecu. To uključuje neshvaćanje da ugriz boli, impulzivnost uslijed nedostatka samokontrole u toj dobi, istraživanje svega oko sebe pomoću usta (oralna faza razvoja). Djeca ove dobi još uvijek ne mogu svoje emocije i nezadovoljstva izraziti riječima, primjerice u situaciji kad su gladna, bolesna, kad im se nešto zabrani ili kad moraju čekati na odgodu zadovoljavanja svojih potreba. Grizenje je brz i učinkovit način da dijete na sebe skrene pažnju kako bi se uzrok njegove ljutnje ili frustracije uklonio.

Odgojitelj će vas obavijestiti ako netko ugrize Vaše dijete, a isto tako i ako vaše dijete ugrize nekog drugog. Obitelji se ne bi trebale osjećati kao da ih se za okrivljuje ili osuđuje, a odgojitelji  preuzimaju odgovornost za pozitivno usmjeravanje ponašanja u vrtiću/jaslicama.

I znajte da navika da grizenja gotovo uvijek nestane jednako misteriozno kako se i pojavila, ne ostavljajući nikakve dugoročne posljedice.

Ana Željeznak Jovičić, prof.ped.

 

 

Skip to content