Reakcija na proste riječi

Objavljeno : 24. velj 2016.

Reakcija na proste riječi

KAKO REAGIRATI NA PROSTE RIJEČI?

  • Razmislite o izvoru. Smanjite djetetovu izloženost prostotama.
  • Pripazite na vlastito izražavanje jer ste prvi govorni model svom djetetu, nadgledajte što izlazi iz usta prijatelja vašeg djeteta i brižljivo birajte televizijske emisije.
  • Objasnite djetetu: “Neke riječi nije lijepo čuti. Ima tako puno lijepih riječi, čujmo njih.” Objasnite da neke riječi na upotrebljavamo na određenim mjestima budući da se radi o stvarima o kojima ne pričamo u javnosti.
  • Ignorirajte. Djeca uče da riječi šokiraju; što slušateljstvo više reagira, bis je vjerojatniji. Nakon što ste sigurni da vaše dijete razumije kućna pravila i da određene riječi nisu dopuštene u javnosti, ignorirajte povremene ispade. Pojačajte svoje pohvale za pristojnije izbore.
  • Za stariju djecu odredite pravila jezika koja ćete dopustiti kod kuće i držite ih se. Ako vaš sedmogodišnjak dođe koristeći riječ na ”j”, sjedite s njim i točno objasnite zašto je uvredljiva.

 

Skip to content