PROJEKT SKUPINE KRIJESNICE

Objavljeno : 2. kol 2022.

PROJEKT SKUPINE KRIJESNICE

Mješovite odgojne skupine produljenog rada dječjeg vrtića, „Krijesnice“ i “Krijesnice 2 ” ove pedagoške godine provele su projekt pod nazivom „Hrvatski jezik i komunikacija“. Cilj projekta bio je razumijevanje hrvatskoga standardnoga jezika i komunikacija na istome.

Projekt se sastojao od tri faze: „Gradska knjižnica Đurđevac“, „Zanimanja“ te „Verbalno izražavanje“. Prva faza projekta održavala se u razdoblju od ožujka do lipnja, druga faza projekta ostvarena je u tjednu od 2. svibnja do 6. svibnja 2022., dok je treća faza projekta sprovedena kroz cjelodnevni boravak djece polaznika vrtića. Ovim se projektom željelo potaknuti djecu romske nacionalnosti na što češću produktivnu uporabu hrvatskog standardnog jezika i pripremiti ih za polazak u školu. Odlascima u knjižnicu, danim poticajima te odrađenim aktivnostima djeca su svakodnevno bogatila svoj rječnik te usavršavala komunikaciju na hrvatskome standardnome jeziku. Spomenuto je pridonijelo razvoju odnosa s vršnjacima te razvoju tolerancije, razvoju pozornosti i pamćenja, ali i razvoju govornih vještina te vještina slušanja i razgovaranja. Provedenim sklopom aktivnosti te poticajima u drugoj fazi projekta, djeca su prije svega potaknuta na razmišljanje o tome što bi htjeli biti kad odrastu. Osvijestili su da ne postoje muška i ženska zanimanja, već da svatko može raditi posao koji želi. Spoznali su da je svaki posao odgovoran i da ga se treba odrađivati ozbiljno. Čitanjem slikovnica, pjevanjem pjesama, verbaliziranjem brojalica i gledanju predstava kroz treću fazu projekta djeca su aktivno izložena hrvatskom standardnom jeziku. Rezultat istoga je bolje razumijevanje hrvatskoga jezika i lakše komuniciranje na istome. Također, razvijali smo: odnos pojma o sebi, odnos s vršnjacima, slušanje i razumijevanje govora, jezik, govorne vještine te vještine slušanja i razgovaranja.

 

 

 

Skip to content